Je potrebné stavebné povolenie na plechovú garáž?
To je jedna z častých otázok, s ktorou sa stretávame.
Tak je potrebné alebo nie?
Všetko súvisí s tým, aký typ garáže máte v pláne nechať si postaviť.
Stavebný zákon vraví...
“Stavba do 25 m2 zastavanej plochy a do 5 m výšky s jedným nadzemným podlažím, podpivničená najviac do hĺbky 3 m na pozemku rodinného domu,alebo stavby pre rodinnú rekreáciu, ktorá súvisí alebo podmieňuje bývanie alebo rodinnú rekreáciu, neslúži na výrobu alebo skladovanie horľavých látok alebo výbušnín, nejedná sa o úložisko rádioaktívnych odpadov obsahujúce výlučne prírodné rádionuklidy alebo jadrové zariadenie, alebo stavbu pre podnikateľskú činnosť, je v súlade s územnoplánovacou dokumentáciou, je umiestňované v odstupné vzdialenosti od hraníc pozemkov najmenej 2 m, plocha časti pozemku schopného vsakovať dažďovej vody po jej umiestnení bude najmenej 50% z celkovej plochy pozemku rodinného domu alebo stavby pre rodinnú rekreáciu,”
Viac sa dočítate pod § 79 v Zákonu č. 183/2006 Zb..
V § 103 je ešte uvedené:
“(1) Stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu nevyžadujú
a) stavebné projekty uvedené v § 79 ods. 2, “
Inými slovami to znamená, že ak je garáž nepodpivničená, má max. 5 m na výšku, zmestí sa do 25 m2 zastavanej plochy, neslúži k výrobe či skladovanie horľavých látok, výbušnín, rádioaktívnych odpadov a je umiestnená na pozemku rodinného domu min. 2 m od hraníc pozemkov, nie je potrebné stavebné povolenie, ani ohlásenie stavby.
Menšie garáže potrebujú územný súhlas
Pri garážach menších rozmerov je potrebný takzvaný územný súhlas. Ide o jednoduchú variantu stavebného povolenia. Viac k územnému súhlasu nájdete pod § 96..
Stavebné povolenie je potrebné väčších pri väčších rozmeroch
Ak plánujete postaviť garáž, ktorá je väčšia ako 25 m2 zastavanej plochy, potom v tomto prípade budete potrebovať ako stavebné povolenie na garáž, tak aj rozhodnutie o umiestnení stavby, ktoré je označované ako územné rozhodnutie.